Flipper-cabinets
Flippery, czyli ruchome ramiona pozwalające odbijać spadającą piłeczkę, zwiększając tym samym emocjonalność pinballa zaprezentowane zostały dopiero w połowie lat 40.
Pierwszym tego typu eksperymentem była maszyna Humpty Dumpty z 1946 od Gottlieb Co., gdzie inżynier Harry Mabs wprowadził aż sześć flipperów na całej długości planszy.
Moda na standardowego pinballa szybko przeminęła, ponieważ teraz każda firma pragnęła tworzyć flipper-games.
Jednak to Steven Kordek z firmy Genco zapisał się w historii swoimi dwoma flipperami na dole planszy Triple Action w 1947 roku (prezentacja maszyny miała miejsce w 1948).
Od tej pory pinball stał się grą opartą o umiejętności w operowaniu flipperami (oraz okazjonalnego tiltingu).
Miejsce w kulturze
Podobnie jak szafy grające (jukebox), pinballe z flipperami na dobre zagościły w krajobrazie powojennych Stanów Zjednoczonych i były wszędzie – na przystankach, w barach, restauracjach, parkach rozrywki czy kinach. Popularność pinballowej branży skutkowała sporymi zyskami, ostrą konkurencją, oraz rzeszami ludzi chętnych na szybką i niezobowiązującą rozrywkę.
Pinballe zaczęły adaptować się do panującej mody i wprowadzały jaskrawe oświetlenie oraz wysokie dźwięki przy zdobywaniu punktów, by ostatecznie przybierać barwy tematyczne. Niczym niezwykłym były pinballe nawiązujące swoją oprawą graficzną do aktualnie wyświetlanych filmów np. Indiany Jonesa.
Były to tzw. automaty tie-in, mające generować zysk kosztem fanów określonej franczyzy rozrywkowej.
Jednak od czasu wynalezienia i spopularyzowania automatów arcade takich jak Pong czy konsol domowych, pinballe powoli były zastępowane przez nowe, bardziej lukratywne formy spędzania czasu.
Dziedzictwo
Dzisiaj pinballe są reliktem przeszłości, choć nadal funkcjonują w oldschoolowych barach, muzeach, a nawet w sferze cyfrowej.
Chyba każdy pamięta 3D Pinball Space Cadet (znany w Europie jako Pinball 95) – darmowy program dostępny na komputerach z systemem Microsoft Windows.
I tak, w tej grze też można “tiltować”.
Pinball nie ominął nawet medium VR, pozwalając na immersyjne zanurzenie się w świat gablot pełnych kulek, dzwonków i huku flipperów.
Ulotność pinballowego doświadczenia w sferze coraz bardziej rozwiniętych programów naturalnie odsunęła go na emeryturę, zapewniając tym samym zasłużone miejsce w historii interaktywnej rozrywki.
Bibliografia
- Kent S. L., The Ultimate History of Video Games Volume 1, Crown, New York 2021.
- Milison B, Everything You Ever Wanted to Know About America’s pinball Prohibition, www.kineticist.com [dostęp: 06.09.2024].
- Pinball, The Strong, National Museum of Play, www.museumofplay.com [dostęp: 06.09.2024].
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.