Maszyny hazardowe
Zautomatyzowanie procesu gry i hazardu znacznie ułatwia i przyspiesza całe doświadczenie zarówno dla hazardzistów, jak i dla kasyn (i innych tego typu przybytków).
Zapewniają one losowość, nie zajmują dużo miejsca oraz są dostępne w dowolnym momencie dla pojedynczego użytkownika.
Pierwszą hazardową maszynę wrzutową, “Liberty Bell”, zaprojektował w San Francisco Charles Fey – posiadała ona trzy obracające się bębny, które w odpowiedniej konfiguracji zapewniały ustaloną wypłatę.
Z biegiem lat i wraz ze wzrostem popularności maszyny się zmieniały – dodano m.in. klasyczne już dzisiaj grafiki owoców.
W 1963 roku firma Bally wprowadziła na rynek automat Money Honey, jednak przez specyficzne operowanie i dźwignię do wprawienia bębnów w ruch, ochrzczono go mianem „Jednorękiego Bandyty”.
Dzisiaj kasyna posiadają wszelkiego rodzaju automaty losujące zapewniające możliwość bezkontaktowego zagrania o najróżniejsze stawki w akompaniamencie wysokich dźwięków i neonowych świateł stając się tym samym współczesnym symbolem tzw. gambling dens (jaskiń hazardu).
Rozrywka poprzez performance
Wynalazki takie jak kino czy muzyka również nie przeszły obojętnie między gorączką maszyn wrzutowych. Kinetoskop Thomasa Alvy Eisona oddany do publicznego użytku w 1894 roku również operował na zasadzie wrzucenia monety – wówczas maszyna prezentowała krótką animację bądź film poprzez wbudowany wizjer.
Kinetoskop zsynchronizowany był z fonografem wypuszczającym muzykę (całość nazywa się kinetophone), zapewniając krótkotrwałą, choć ekscytującą rozrywkę od lat 90. XIX wieku.
Pacific Phonograph Company (PPC), wprowadziło publiczną szafę grającą (Jukebox) w 1889, w Palais Royal Saloon w San Francisco.
Był to rozbudowany fonograf, w którym codziennie zmieniano walce z nagraną muzyką.
Rozwój nośników wpływał naturalnie na różnorodność dostępnej muzyki, chociażby płyty winylowe.
O popularności szaf grających (pomimo rozwoju radia) niech świadczy fakt, że w połowie lat 40. niemal trzy czwarte wyprodukowanych płyt lądowało w takich szafach, zapewniając rozrywkę w barach czy restauracjach.
Automaty a interaktywna rozrywka
Nie ma się co oszukiwać, że automaty wrzutowe odegrały niebagatelną rolę również w rozwoju gier wideo i całej kultury wokół nich.
Historia, popularność i ewolucja sprzętów takich jak pinball, Pong czy ich następcy w formie konsol telewizyjnych staną się naturalnie tematami na kolejne artykuły z tej serii.
Bibliografia
- M. Benson, The Birth of Automated Commerce: What did the very first vending machine dispense, www.vendinglocator.com [dostęp: 14.08.2024].
- B. Gaskill, Japan’s Billion-Dollar Vending Industry: What the U.S. Can Learn, www.globaltrademag.com [dostęp: 14.08.2024].
- HISTORY OF SLOT MACHINES AND VGTS, www.prairestategaming.com [dostęp: 14.08.2024].
- American Experience | PBS, The Kinetoscope, www.youtube.com [dostęp: 14.08.2024].
- AG Richards, NOVEMBER 23, 1889: The world’s first jukebox debuted at the Palais Royale Saloon in San Francisco, www.thesanfranciscophoenix.com [dostęp: 14.08.2024].
- M. Bellis, History of the JukeBox, www.thoughtco.com [dostęp: 14.08.2024].
- K. Dowell, The Jukebox Story: Whose Idea Was This Anyway?, www.offtheleash.net [dostęp: 14.08.2024].
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.