Zgrane.net - blog o grach - strona główna

Blog o grach



Kącik historyczny #1. Slot Machines

Data publikacji:

Autor:

Maszyny hazardowe

Zautomatyzowanie procesu gry i hazardu znacznie ułatwia i przyspiesza całe doświadczenie zarówno dla hazardzistów, jak i dla kasyn (i innych tego typu przybytków).

Zapewniają one losowość, nie zajmują dużo miejsca oraz są dostępne w dowolnym momencie dla pojedynczego użytkownika.

Pierwszą hazardową maszynę wrzutową, “Liberty Bell”, zaprojektował w San Francisco Charles Fey – posiadała ona trzy obracające się bębny, które w odpowiedniej konfiguracji zapewniały ustaloną wypłatę. 

Automat Liberty Bell, by Wikimedia Common.

Z biegiem lat i wraz ze wzrostem popularności maszyny się zmieniały – dodano m.in. klasyczne już dzisiaj grafiki owoców.

W 1963 roku firma Bally wprowadziła na rynek automat Money Honey, jednak przez specyficzne operowanie i dźwignię do wprawienia bębnów w ruch, ochrzczono go mianem „Jednorękiego Bandyty”.

Dzisiaj kasyna posiadają wszelkiego rodzaju automaty losujące zapewniające możliwość bezkontaktowego zagrania o najróżniejsze stawki w akompaniamencie wysokich dźwięków i neonowych świateł stając się tym samym współczesnym symbolem tzw. gambling dens (jaskiń hazardu).

Współczesne kasyno w Las Vegas, by Wikimedia Commons.

Rozrywka poprzez performance

Wynalazki takie jak kino czy muzyka również nie przeszły obojętnie między gorączką maszyn wrzutowych. Kinetoskop Thomasa Alvy Eisona oddany do publicznego użytku w 1894 roku również operował na zasadzie wrzucenia monety  – wówczas maszyna prezentowała krótką animację bądź film poprzez wbudowany wizjer.

Kinetoskop zsynchronizowany był z fonografem wypuszczającym muzykę (całość nazywa się kinetophone), zapewniając krótkotrwałą, choć ekscytującą rozrywkę od lat 90. XIX wieku.

Kinetoskop Edisona, domena publiczna.

Pacific Phonograph Company (PPC), wprowadziło publiczną szafę grającą (Jukebox) w 1889, w Palais Royal Saloon w San Francisco.

Był to rozbudowany fonograf, w którym codziennie zmieniano walce z nagraną muzyką.

Rozwój nośników wpływał naturalnie na różnorodność dostępnej muzyki, chociażby płyty winylowe.

O popularności szaf grających (pomimo rozwoju radia) niech świadczy fakt, że w połowie lat 40. niemal trzy czwarte wyprodukowanych płyt lądowało w takich szafach, zapewniając rozrywkę w barach czy restauracjach.

Przykłądowa szafa grająca (Jukebox), by Wikimedia Commons.

Automaty a interaktywna rozrywka

Nie ma się co oszukiwać, że automaty wrzutowe odegrały niebagatelną rolę również w rozwoju gier wideo i całej kultury wokół nich.

Salon gier z automatami wrzutowymi, by Wikimedia Commons.

Historia, popularność i ewolucja sprzętów takich jak Pinball, Pong czy ich następcy w formie konsol telewizyjnych staną się naturalnie tematami na kolejne artykuły z tej serii.


Bibliografia

  • M. Benson, The Birth of Automated Commerce: What did the very first vending machine dispense, www.vendinglocator.com [dostęp: 14.08.2024].
  • B. Gaskill, Japan’s Billion-Dollar Vending Industry: What the U.S. Can Learn, www.globaltrademag.com [dostęp: 14.08.2024].
  • HISTORY OF SLOT MACHINES AND VGTS, www.prairestategaming.com [dostęp: 14.08.2024].
  • American Experience | PBS, The Kinetoscope, www.youtube.com [dostęp: 14.08.2024].
  • AG Richards, NOVEMBER 23, 1889: The world’s first jukebox debuted at the Palais Royale Saloon in San Francisco, www.thesanfranciscophoenix.com [dostęp: 14.08.2024].
  • M. Bellis, History of the JukeBox, www.thoughtco.com [dostęp: 14.08.2024].
  • K. Dowell, The Jukebox Story: Whose Idea Was This Anyway?, www.offtheleash.net [dostęp: 14.08.2024].

Strony: 1 2

Dodaj komentarz