Czym są “maszyny wrzutowe” i jak zmieniły konsumpcjonizm i rozrywkę?
Termin “slot machines” to nic innego jak “maszyny wrzutowe”, opierający się na mechanizmie przekazania pieniędzy maszynie w zamian za określoną usługę.
Maszyny wrzutowe wykorzystuje się do:
- Zakupu dóbr (vending machines),
- Aktywności hazardowych,
- Performance’u/widowiska,
- Interaktywnej rozrywki.
O vending machines
Za jedną z historycznych pionierów “automatów sprzedających” uznać można Fontannę Herona – greckiego matematyka z Aleksandrii (ok. I w.n.e.).
Zaprojektował on pierwszy tego rodzaju syfon pompujący poświęconą wodę po wrzuceniu do niego monety na tyle ciężkiej, aby ta uaktywniła pompę nalewającą wodę.
Odrodzenie maszyn wrzutowych
Musiało minąć wiele wieków, aby ludzkość doceniła i powróciła do konceptu maszyn wydających dobra konsumenckie.
Początkowo renesans vending machines miał miejsce w Anglii za sprawą np. automatów wydających gazety (Richard Carlie, 1822), znaczki pocztowe (Simeon Denham, 1867) czy pocztówi (Percival Everett, 1883).
Dziś jednak kojarzymy takie automaty raczej z przekąskami. Pierwszy tego typu automat sprzedawał gumę do żucia Tutti-Frutti – autorem maszyny był Thomas Adams w 1888 roku i wystawiał ją na stacjach metra w Nowym Jorku.
Kolejnym tego typu historycznym przedsięwzięciem były niemieckie maszyny Stollwerck oferujące czekoladę, ale również i papierosy.
Vending machines miały odpowiadać społecznym potrzebom oraz normom, dlatego dzisiaj raczej zamiast papierosów na ogół automaty sprzedają napoje lub produkty pierwszej (bądź drugiej) potrzeby – od słodyczy i kanapek, przez ładowarki/słuchawki do telefonów, aż po prezerwatywy.
Aktualnie największym królem vending machines jest Japonia – maszyny te generują tam aż 33 miliardy dolarów rocznego zysku.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.